Co-curricular activities play an important role in the life of the school, ensuring an all-round holistic education for our students. All students are expected to participate in the programme. The range of activities offered depends on the skills and interests of both school staff and students but includes activities within the expressive arts, sports and team building activities.

Below are the Co-Curriculur Activities (CCAs) offered in Term 3 2018.

PRIMARY CCAs

DAY CCA YEAR

Monday


 

 

Supervision (2-3pm)
We Got The Beat !!!!
Mind Relaxation 
Supervision
Aerobic Dance
Football
Zumba 
Gymnastics
Art and Craft 
Eco Club
Polymer Clay Arts
Outdoor Adventure Club
Young Engineers
Logic Skills Games
Mini Builders Lego Club
Fun in Literacy
Taekwondo
Nur-Rec
Nur-Rec
Rec
Nur-6
Rec-2
3-6
1-2
2-6
3-4
3-6
4-6
6
3-6
3-6
1-2
1-2
4-6
Tuesday

Little Kickers
Supervision (2-3pm)
Puzzles and Board Games
Little Kickers
Money Tree Basic Beginner 
Badminton 
My Robot
Clay Modelling 
Supervision
Tennis 
Taekwondo 

Computer Animation
Swimming with Poseidon

Diabolo
Violin Lessons
Nur- Rec
Nur- Rec
1-2
1-2
1
5-6
1-6
3-6
Nur-6
2-4
1-3
3-6
1-6
3-6
3-6
Wednesday Supervision (2-3pm) 
Early Years Master Chef
Library Club 
Chinese Calligraphy  
Money Tree Basic Intermediate
Creative Art 
Modelling Clay 
Supervision
Sports Stacking 
Tennis 
Money Tree Junior Beginner 
Money Tree Junior Intermediate 
Tenby Primary Choir 
Children's Yoga 
THE MIX by Piloxing 
MuayThai Boran
Nur- Rec
Nur- Rec
3-6
4-6
2-3
1-3
4-6
Nur-6
3-6
5-6
4
5-6
2-6
3-6
4-6
3-6

Thursday



Supervision (2-3pm) 
Mind Relaxation  
Student Council/ House Captain
Sports Stacking 
Supervision 
Art of Origami 
Junior Builders Lego Club
Master Builders Lego Club 
Swimming Club
Wushu
Coding & Robotic 
Ballroom Dance
Netball 
Chess
Code Club
Scouts
Nur- Rec
Nur
Invite
1-2
Nur-6
1-2
3
4-6
4-6
4-6
3-6
2-6
5-6
3-6
6

3-6

Friday

Supervision Nur- Rec


SECONDARY CCAs
DAY CCA YEAR
Monday


Young Engineers 
Gymnastics 
Outdoor Adventure Club     
Eco Club 
Polymer Clay Arts   
Taekwondo 
Yr 7-11, F1-5
Yr 7-11, F1-5
Yr 7-11, F1-5
Yr 7-11, F1-5
Yr 7-9, F1-3
Yr 7-11, F1-5
Tuesday

Money Tree Apprentice Beginner 
Badminton 
Football 
Swimming with Poseidon 
Violin Lessons 

Diabolo 
Yr 8-11, F1-5
Yr 7
Yr 7-11, F1-5
Yr 7-11, F1-5
Yr 7-11, F1-5
Yr 7-11, F1-5
Wednesday



Board Games
Baking & Cooking
Badminton
Money Tree Junior Intermediate
Sketch Club
Cultural & Performing Arts
Bahasa Board Games Club
Tennis
Guitar Lessons
Chinese Calligraphy
THE MIX by Piloxing
MuayThai Boran
Yr 7-9, F1-3
Yr 7-11, F1-5
Yr 8-11, F1-5
Yr 7
Yr 7-11, F1-5
Yr 7-11, F1-5 
Yr 7-11, F1-5
Yr 7-8, F1-3
Yr 7-11, F1-5
Yr 7-11, F1-5
Yr 7-11, F1-5
Yr 7-11, F1-5
Thursday Code Club
Wushu
SEG Glee Club 
Netball 
Coding & Robotic 
Student Council/House Captain 
Scouts
Intermediate Swimming 
Origami & Paper Handcraft
Ballroom Dance
Chess  

Yr 7-11, F1-5 
Yr 7-11, F1-5 
Yr 7-11, F1-5 
Yr 7-11, F1-5 
Yr 7-11, F1-5 
Invite 
Yr 7-11, F1-5 
Yr 7-11, F1-5   
Yr 7-11, F1-5 
Yr 7-11, F1-5 
Yr 7-11, F1-5 



Notes:
  • All students are encouraged to take part in at least one CCA each week.
  • Students can only change a CCA during the first week of the program.
  • Students not signed up to a CCA must be picked up and taken from school by 3.00pm.